חדשותב
רוכים הבאים לאתר של
ד"ר רז פרי
המרכז לטיפולי חניכיים ושתלים בירושלים

האתר מתעדכן ומציע
מידע רב בנושא מחלות חניכיים וטיפול
מידע רב בנושא שתלים

.

בכל שאלה, ניתן ליצור קשר בדף יצירת קשר.

 

צור קשר

מחלת חניכיים

מחלה חניכיים נקראת גם מחלה פריודונטלית או פריודונטיטיס(periodontitis)  , הינה מחלה כרונית אשר פוגעת ברקמות התומכות את השן (סיבים המעגנים את השן לעצם, עצם הלסת והחניכיים עצמם).

בהעדר טיפול מקצועי גורמת מחלת החניכיים לניידות שיניים, שינויי בעמדת השיניים ופתיחת מרווחים ואף לאיבוד מוחלט של השיניים. למעשה מחלת חניכים הינה מהסיבות העיקריות לאיבוד שיניים במבוגרים.

4 מתוך 5 אנשים סובלים ממחלות חניכיים בשלבים שונים ואינם מודעים לכך משום שמחלת חניכיים בשלביה הראשונים אינה גורמת לכאב.


כיצד מתפתחת מחלת חניכיים?

 על פי כל המחקרים, רובד החיידקים הנקרא גם פלאק (PLAQUE) הוא הגורם להתהוות מחלת החניכיים ובמיוחד חיידקים אלימים. אם רובד החיידקים אינו מוסר הוא הופך לאבנית המשמשת כבסיס להצטברות נוספת של חיידקים. חיידקים ואבנית מצטברים וגורמים לדלקת חניכיים שבשלביה הראשונים היא ללא כאבים ומתבטאת בנפיחות החניכיים, דימום בשעת הצחצוח, טעם וריח רע בפה.

בשלבים מתקדמים יותר, נהרס החיבור הקיים בין השן לבין החניכיים. החניכיים נפרדים משטח השן וכתוצאה מכך נוצר כיס חניכיים ובו מצטברים שאריות מזון, חיידקים נוספים, אבנית, מוגלה ורקמה חולה. בהמשך החיידקים והתהליך הדלקתי פוגעים בעצם הלסת וגורמים לספיגת עצם עד לאובדן מוחלט של תמיכת השן ולעקירתה הבלתי נמנעת. במחלת חניכיים קיים מרכיב תורשתי המתבטא בתגובה החיסונית האישית לחיידקים.

ישנם סוגים שונים של מחלות חניכיים הנבדלים במהירות ההתפתחות, במידת התוקפנות ובגילאי האנשים בהם מתפתחת המחלה. אבל רוב מחלות החניכיים נגרמות על יד אותו גורם, רובד החיידקים, שהרכבו משתנה מאדם לאדם והתגובה החיסונית האישית (מרכיב תורשתי). במעשנים ובסוכרתיים התקדמות מחלת חניכיים מהירה.


דילוג לתוכן